Mustafa Hasanoğlu

Mustafa Hasanoğlu

18 Ağustos 1961’de, Trabzon’un Of ilçesine bağlı Balaban köyünde, Hasanoğlu Ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Beş kardeşten en büyüğü olan Mustafa Hasanoğlu, çocukluğunun ilk yıllarını doğduğu şehirde geçirdi.

Mustafa Hasanoğlu ilkokul eğitimine doğduğu şehir olan Trabzon’da başladı, sonrasında eğitimini Samsun’da başarıyla sürdürdü. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etti. Lise hayatını Fatih Erkek Lisesi’nde tamamlarken, bu dönemdeki boş vakitlerini, çeşitli sektörlerde çalışarak ve farklı deneyimler edinerek geçirdi. Liseden mezun olduktan sonra, aile mesleği olan müteahhitliğe duyduğu ilgi sebebi ile üniversite eğitiminde tercihini mühendislikten yana kullandı ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Eğitim hayatını başarı ile devam ettirirken, okuldan arta kalan vakitlerini de değerlendirmek istedi. Ticarete duyduğu sevgi ve merakla, arkadaşları ile birlikte, günümüzde de faaliyet göstermekte olan, bir lisan merkezi kurup, üç sene boyunca yöneticiliğini yaptı. 1986 yılında okuduğu üniversiteden mezun oldu ve yöneticiliğini yaptığı lisan merkezini de devrederek, asıl yapmak istediği ve eğitimini aldığı iş olan müteahhitliğe yöneldi.

Mustafa Hasanoğlu, profesyonel iş hayatına, 1993 yılında proje ve mühendislik şirketi olan HASANOĞLU İNŞAAT’ ı kurarak başladı. Eğitimini aldığı sektörde çalışmanın heyecanı ve sevinci ile kısa sürede birçok küçük ölçekli projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadı. Kısa denilebilecek zamanda, çok çalışarak inşaat sektörünün farklı kollarında faaliyet gösteren yeni proje ve mühendislik şirketleri kurdu. Kurduğu bu şirketlerle, kamu alanında ve özel sektörde, kendi geliştirdiği çalışma yöntemleri ve projeler ile birçok başarılı işe imzasını attı. Yapmış olduğu işlerde, her zaman daha iyisini ve daha kalitelisini hedefledi. Hayatı boyunca da bu doğrultuda çalışmalarına devam etti.

İş hayatında, kısa sürede bu başarıları elde edebilmesinde; vizyon sahibi ve çok çalışkan olması büyük etken oldu. Takım arkadaşlarına verdiği değer ve önem, şirketlerindeki itici gücü sağlarken, takım arkadaşlarının haklarını ve emeklerini hiçbir zaman karşılıksız bırakmadı ve bırakılmaması için özen gösterilmesi gerektiğini de her fırsatta dile getirdi. Bu vizyonla Mustafa Hasanoğlu tarafından kurulan HASANOĞLU ŞİRKETLER GRUBU, 25 yılı aşkın süredir faaliyetlerine başarı ile devam etmekte, her geçen gün büyümesini sürdürmektedir.

Mustafa Hasanoğlu hayatta elde ettiği başarıları, mutlu ve huzurlu aile yaşantısına ve kendisini çok mutlu eden sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteğe bağladı. Eğitim ve öğretimin insan hayatındaki öneminin bilincinde olan biri olarak, imkânlarının büyük bölümünü, ülkemizin ve milletimizin geleceği olan gençlerimizin, hak ettikleri eğitimi alabilmeleri için harcadı. Bununla birlikte, ülkemizin birçok yerinde bulunan okul, yurt, hastane, cami vb. kurum ve kuruluşların yapımına ve hizmet vermesine destek oldu. Yapmış olduğu bu yardım ve destekler ile yardımseverlik ve hayırseverlik konularında da çevresine örnek olarak, kendisini takip edenler için geniş bir yol açmış oldu.

Doğduğu günden itibaren hayatını mücadele ederek kazanan Mustafa Hasanoğlu, kısa denilebilecek hayatı süresince, sosyal hayatında ve iş hayatında göstermiş olduğu başarılar ile çevresindeki herkese örnek olurken, geride bıraktıklarına; Dünya yaşamının çok kısa olduğunu ve bu hayattan göç ederken geriye sadece yapılan iyiliklerin ve yardımların kaldığını hatırlatmış oldu.

Mustafa Hasanoğlu, 4 Kasım 2002 tarihinde aramızdan ayrılmış ve ebedi hayata göç etmiştir. Ancak kendisi, bu dünyada yapmış olduğu iyilikler, hayır işleri ve bıraktığı eserlerle sonsuza kadar yaşayacaktır.

MUSTAFA HASANOĞLU VAKFI olarak; Gerçek gücün, Mustafa Hasanoğlu’ nun açtığı yolda, aynı kararlılıkla yürümek olduğunu çok iyi biliyor, çalışmalarımıza bu doğrultuda devam etmekten gurur duyuyoruz.